Technologia

Energia OZE w przemyśle i gospodarstwach domowych

Przeświadczenie, że ekologiczny tryb życia jest chwilową modą powoli wypiera świadomość, że zmiany w życiu są konieczne do zapewnienia ciągłości ekosystemu i godnego życia potomków. Rosnącą konkurencją dla standardowych źródeł energii takich jak węgiel kamienny i brutalny stają się alternatywne źródła energii, nazywane inaczej OZE (Odnawialne Źródła Energii). OZE używane są do produkcji energii odnawialnej, czyli takiej, która pochodzi z produktów innej gałęzi przemysłu (biomasa czy biogaz) lub z sił natury (energia wodna, wiatrowa czy energia promieniowania słonecznego). Jakie są najpopularniejsze źródła OZE i do czego państwa chcące zminimalizować zanieczyszczenia powinny dążyć?

Biomasa, czyli nic się nie marnuje

Biopaliwa to najciekawsze ze źródeł energii oferowanych przez OZE. Wykorzystywanie biomasy do pozyskiwania energii elektrycznej jest sztandarowym przykładem w jaki sposób człowiek może wykorzystać niechciane produkty innych gałęzi przemysłu do tworzenia energii. Do otrzymywania prądu w taki sposób najczęściej wykorzystuje się drewno, słomę, specjalne rośliny czy biodiesel. Jest to również idealny sposób w jaki gospodarstwa domowe mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Zamiana tradycyjnego węgla na pellet nie tylko zmniejsza ślad węglowy użytkownika, ale jest również świetną inwestycją w przyszłość. Taki sposób pozyskiwania energii jest mniej awaryjny i pozwala na zaoszczędzenie czasu przy dostawach i składowaniu. Ponadto, coraz więcej państw, w tym Polska, oferuje dopłaty do wymiany pieców węglowych na ekologiczne!

Zobacz:  Rolety - Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Elektrownie wiatrowe

Najpopularniejszym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej są elektrownie wiatrowe. Umieszczone w strefie silnych prądów konwekcyjnych turbiny wiatrowe na skutek wiejącego ze zmienną prędkością wiatru obracają się tworząc w ten sposób energię. Warto pamiętać, że moc wiatru jest zmienna, co skutkuje w nierównomiernie rozłożoną w czasie efektywność elektrowni wiatrowych. Stosunek wytwarzanej energii przez zamontowane w elektrowniach generatory prądu to zwykle około 20-40%.

Energia płynąca ze słońca

Wynikająca z drgań pola magnetycznego i elektromagnetycznego energia słoneczna jest wysokoenergetyczna i dostępna w niemalże każdym miejscu na Ziemi. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają 40% dostających się na powierzchnie Ziemi fotonów na prąd elektryczny. Natężenie promieni słonecznych nie jest takie samo w każdym miejscu na Ziemi, więc ważnym elementem planowania zastosowania energii słonecznej w strukturze energetycznej państw jest prawidłowe osadzenie ich w strefach mocno nasłonecznionych. Dodatkowym atutem energii słonecznej jest możliwość wdrożenia jej w rozwiązania architektoniczne. Coraz więcej nowoczesnych miast decyduje się na inwestycje w specjalne dachy magazynujące energię w celu zmniejszenia emisji szkodliwych cząstek.

Zobacz:  Różne funkcje telefonu

Elektrownie wodne

Taki typ elektrowni może powstać jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Przyciąganie ziemskie i różnice w wysokościach wykorzystuje się do czerpania energii z sił przepływowych na rzekach i jeziorach. Specjalne tamy ustawione w swobodnie przepływających wodach generują prąd za pomącą turbiny połączoną z prądnicą. Hydroelektrownie i elektrownie szczytowo-pompowe znajdują się najczęściej na górzystych terenach, co ułatwia maksymalizowanie użyteczności turbin.

Bibliografia: https://www.4katy.com.pl/technologia/10-rodzajow-alternatywnych-zrodel-energii

Rate this post

Podobne artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close