IT w firmieNauka

Egzamin ISTQB – czym jest i jak go zaliczyć?

ISTQB… pięć liter, które w świecie testerów oprogramowania znają wszyscy. Rozwinięcie tego skrótu to International Software Testing Qualifications. Jest to międzynarodowa organizacja non-profit, która stworzyła system certyfikacji dla testerów działających i chcących rozwijać się w branży IT. Aby zdobyć potwierdzenie umiejętności testerskich od ISTQB, należy przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego. Na czym polega tego rodzaju test, jak się do niego skutecznie przygotować i czy posiadanie certyfikatu ISTQB pomaga w znalezieniu pracy? Więcej dowiesz się, czytając ciąg dalszy artykułu.

Co daje zaliczony egzamin ISTQB?

Czy to mi pomoże w karierze testera oprogramowania? To pytanie zadaje sobie wiele osób rozważających przystąpienie do egzaminu ISTQB. Przede wszystkim zdobyty certyfikat jest potwierdzeniem wiedzy nie tylko dla początkujących, ale również zaawansowanych testerów. Egzamin ISTQB można zdawać na różnych poziomach. Najpopularniejszym jest poziom podstawowy. Obejmuje on 40 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w ciągu 60 minut. Jeżeli osoba zdająca wypełnia test w języku, który nie jest jej ojczystym, wówczas może liczyć na dodatkowe 15 minut. Egzamin uznaje się za zaliczony, gdy uzyskasz 65% punktów. Przed przystąpieniem do testu warto zapoznać się z sylabusem, w którym zapisano zakres tematyczny egzaminu. W czerwcu 2018 r. została opublikowana nowa wersja sylabusa ISTQB. Zastąpiła wcześniejszą z 2011 r.

Tester jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie produktu, nad którym pracują programiści, a odpowiednie doświadczenie i wiedza to podstawa. Na rynku istnieje wiele certyfikatów, ale to właśnie ISTQB jest najbardziej rozpoznawalny, dlatego warto go mieć. Gdy chcesz zmienić pracę lub wejść do świata IT, powinieneś już na poziomie CV pokazać swojemu przyszłemu pracodawcy, że posiadasz pewne umiejętności. Pozytywnie zaliczony egzamin certyfikacyjny ISTQB będzie sygnałem, że testowanie nie jest Ci obce.

Czy po egzaminie certyfikacyjnym ISTQB mogę szukać pracy jako tester oprogramowania?

Tak! Już certyfikat na poziomie podstawowym poświadcza, że posiadasz pewną wiedzę o testowaniu oprogramowania. Warto wspomnieć także o tym, że do egzaminu ISTQB mogą podchodzić nie tylko testerzy, ale także analitycy testów, kierownicy testów czy programiści. Pracodawcy cenią tego rodzaju certyfikat, bo przyznaje go międzynarodowa organizacja, która jest uznawana na całym świecie. Osoby, które do swojego CV dodadzą informację o certyfikacie ISTQB z pewnością mają większe szanse na rynku pracy niż te, które nie przystąpiły do egzaminu i go nie zdały. Zawsze warto podnosić swoje kompetencje. I mimo iż wielu testerów z dużym doświadczeniem wciąż uważa, że certyfikat nie jest konieczny, dla osoby, która zmienia branżę i próbuje podpić świat testowania oprogramowania, będzie to dobra inwestycja. Branża IT wciąż jest otwarta na nowe twarze, ale jeżeli chcesz wyróżnić się spośród innych kandydatów, musisz mieć to coś, a to coś to może być właśnie certyfikat ISTQB.

Rate this post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close