Usługa wypożyczenia samochodów to doskonały sposób, by pozostać mobilnym bez inwestowania w drogi pojazd a także wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie możemy używać własnego pojazdu. To jednocześnie jeden z lepszych sposób na wakacyjne zwiedzanie. Lecimy do wybranego miejsca na ziemi i tam pożyczamy samochód objeżdżając najpiękniejsze zakątki. W naszym kraju usługa wypożyczania samochodów funkcjonuje z powodzeniem od lat i to nie tylko na lotniskach, gdzie zajmują się tym głownie sieci, w tej chwili w większości miast polskich łatwo znajdziemy nawet po kilkanaście firm – wypożyczalni samochodów.
Spis treści
Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód z wypożyczalni
Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę wypożyczając auto i to bez względu na to czy jest to wynajem krótko czy długoterminowy jest dokładne przeczytanie umowy i zapoznanie się z warunkami wynajmu. Naprawdę lekkomyślnością jest ograniczać się wyłącznie do zawartości baku, ubezpieczenia, terminów i kaucji. Na komfort użytkowania pożyczonego pojazdu składa się o wiele więcej czynników, dlatego koniecznie należy zapoznać się ze wszystkimi dokumentami regulującymi usługę.
Polecamy sprawdzoną wypożyczalnię: Amigo Rent a Car – wynajem aut Szczecin.
Nie zawsze okazyjna cena stanowi okazję
Bardzo często właściciele wypożyczalni stosują typowo handlowy trik, czyli najniższą cenę wynajmu. Wielu klientów skusi się na taką ofertę, jednak niska cena musi z czegoś wynikać, np. z warunków ubezpieczenia czy działającej lub niedziałającej latem klimatyzacji. Czasami można zdecydować się na pewne ustępstwa wynikające z obniżenia kwoty wynajmu, ale zawsze powinien to być świadomy wybór. Wakacyjna podróż w upalne lato bez klimatyzacji stanowi wyzwanie dla każdego.
Stan początkowy auta
Bardzo często jesteśmy tak zaaferowani samym procesem wynajmu samochodu, że nie zwracamy dokładnej uwagi na stan techniczny i wygląd samochodu. Korzystają z tego bardzo często wypożyczalnie lub ubezpieczyciele wypożyczający tą drogą samochody w ramach usługi „samochód zastępczy” tworząc sobie własną wycenę za każdą najdrobniejszą rysę. Taka sytuacja zdarza się w Polsce i za granicą, kiedy emocje, czasem pośpiech biorą górę nad ostrożnością. Dlatego ZAWSZE należy auto dokładnie obejrzeć, a najlepiej obfotografować telefonem komórkowym, który przecież wszyscy mamy przy sobie. Następnie należy porównać stan auta z opisem zawartym w umowie lub załączniku. I wcale nie mówimy tu o prawdziwych uszkodzeniach tylko o drobnych rysach na lakierze, które miałyby powstać z naszej winy, a my zupełnie nie pamiętamy takiego zdarzenia.
Limity kilometrów
Limit kilometrów to kruczek, który właścicielom wypożyczalni samochodów przynosi mnóstwo pieniędzy. Bardzo często zapis dotyczący tego aspektu jest nieprecyzyjnie zapisany w umowie. Dlatego, jeżeli nie do końca rozumiemy mechanizm należy zawsze dopytać. Limit ten polega na zapisie w umowie ograniczającym ilość przejechanych kilometrów dziennie. Za każdy kilometr więcej naliczana będzie dodatkowa opłata.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie to jeden z najważniejszych składowych wypożyczenia samochodu. Obowiązkowe OC może nie wystarczyć, dlatego wybierając się w dłuższą wakacyjną podróż lub choćby w dłuższą delegację zaleca się wykupienie krótkoterminowej dodatkowej polisy ubezpieczeniowej chroniącej przed kradzieżą, wandalizmem czy uszkodzeniem samochodu. Warto też sprawdzić, jakie wyłączenia do umowy ubezpieczenia wprowadził właściciel wypożyczalni czy też zobowiązuje nas w umowie do pokrycia dodatkowych kosztów. Informacje na temat ograniczeń odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia znajdują się w raporcie UOKiKu.
Ciekawy tekst na temat zalet i wad wypożyczania samochodów.