Popularna “chmura”, czyli dysk internetowy obecnie staje się coraz popularniejszym miejscem do przechowywania swoich plików w sieci. Dzięki niemu mamy do nich dostęp z różnych lokalizacji i nie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dysku przenośnego. Duża pojemność, obsługiwanie różnego rodzaju plików czy darmowość rozwiązania sprawiają, że coraz chętniej sięgamy właśnie po nie w pracy, domu czy w celach rozrywkowych. Opcja ta ma wiele plusów i korzyści, które w głównej mierze decydują o jego popularności. Czym zatem jest chmura? Czy nasze dane są bezpieczne? Jak działa w praktyce takie rozwiązanie? Jakie korzyści ze sobą niesie? Wszystkie odpowiedzi, przydatne informacje i porady prezentujemy w dalszej części tekstu.
Spis treści
Czym jest wirtualny dysk?
Wirtualny dysk to miejsce w sieci w specjalnym serwisie, na które możemy wgrać nasze pliki i przechowywać je tam w takiej formie. Sam proces obsługiwania jest bardzo prosty i polega jedynie na wyborze konkretnego pliku oraz wgraniu go na dysk jak ma to miejsce np. podczas dodawania załącznika do maila. Ściąganie go jest jeszcze prostsze i wymagają jedynie kliknięcia odpowiedniej ikonki znajdującej się obok pliku. Dyski internetowe najczęściej posiadają graficzną formę, która upraszcza i ułatwia korzystanie z dysku. Na rynku funkcjonuje wiele marek i firm oferujących wirtualne dyski. Są to marki zajmujące się tylko i wyłącznie świadczeniem takich usług czy komputerowi giganci jak Google, czy Microsoft. Dyski takie dostępne są w różnych opcjach i konfiguracjach. Najczęściej do dyspozycji otrzymujemy darmową podstawową wersję w postaci np. 15 GB miejsca na dysku, a w zależności od naszych preferencji możemy wykupić dodatkowe miejsce za opłatą. Oprócz obsługi dysku w przeglądarce, dzięki któremu mamy dostęp do plików na całym świecie istnieje opcja dostępu z poziomu komputera. Stworzenie odpowiedniego skrótu pozwala utworzyć folder np. na pulpicie, gdzie po wrzuceniu do niego plików znajdują się one automatycznie na serwerze. Takie rozwiązanie może funkcjonować jako całkowicie zewnętrzny Dysk I lub Dysk E w “Mój komputer”. Na takich dyskach możemy przechowywać zarówno zdjęcia, muzykę, filmy czy pliki tekstowe. O popularności tego rozwiązania świadczyć może fakt, że według różnych szacunków nawet ok. 40% danych może być przechowywanych w chmurze a statystyka ta z pewnością będzie rosła wraz z kolejnymi latami.
Darmowe i bezpieczne? Korzyści i minusy
Dyski wirtualne posiadają bardzo dużo korzyści, z których warto skorzystać. Pierwszy z nich to darmowość rozwiązania. W wielu przypadkach nie zapłacimy za ich korzystanie nic, a niskie sumy pozwalają wykupić abonament umożliwiających przechowywanie dużej ilości danych. Dużym plusem jest również bezpieczeństwo. Silne hasło zapobiega wyłamaniu się na konto, a przykładanie wiele uwagi do działania dysku przez firmy zapobiega wyciekom danych. Plusem jest również możliwość zainstalowania aplikacji na smartfony. W ten sposób zyskujemy dostęp do dysku poprzez nasz telefon. Jedną z największych korzyści jest mobilność wirtualnych dysków. Bez względu, w jakim miejscu na świecie obecnie się znajdujemy możemy pobrać, wgrać lub skorzystać z pliku. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, które często podróżują lub używają wielu komputerów, a przenoszenie fizycznych dysków zewnętrznych czy pendrivów byłoby dość kłopotliwe.
Minusem, który niestety jest w niektórych przypadkach dość zauważalny to brak szybkiego łącza. O ile miejsce na wirtualnym dysku, jakie oferują nam firmy informatyczne prawdopodobnie, nigdy nie zostanie przez nas wykorzystane, o tyle pewnych problemów może nastręczać przesyłanie i pobieranie materiałów z chmury. W przypadku ulubionych mp3 czy zdjęć szybkość łącza nie ma tak dużego znaczenia, o tyle w przypadku filmów HD już tak. Wrzucenie plików o dużej pojemności lub ich pobranie może być problematyczne, jeśli korzystamy z internetu mobilnego. W takich wypadkach zdecydowanie warto wybrać domowy dysk zewnętrzny a ew. kopię w chmurze filmów tworzyć, jeśli mamy dostęp do internetu szerokopasmowego np. w domu.
Czy warto korzystać z dysku w chmurze?
Zdecydowanie tak! Dyski wirtualne posiadają bardzo wiele korzyści i są niezwykle przyjazne dla użytkowników. Rozwój technologiczny i coraz szybsze łącza internetowe pozwalają w komfortowy sposób korzystać z tego typu dysków. Jeśli nawet zastanawiamy się nad rozpoczęciem korzystania z nich, możemy bardzo prosto założyć konta i przetestować rozwiązania na kilku zdjęciach z wakacji. Dysk wirtualny to również bardzo dobre rozwiązanie dla biznesu. Jeśli w pracy korzystamy z pewnych zasobów grupowo, chmura może okazać się trafionym rozwiązaniem i umożliwić bardzo szybką komunikację, edycję danych i przekazywanie sobie plików bez konieczności osobistego spotkania.